sobota, 29 października 2016

Chemia na co dzień - czyli co nas otacza? :)

Pierwszy wpis rozpocznę od kilku słów na temat samej dziedziny nauki, jaką jest chemia :)

Za pewne każdy się ze mną zgodzi, że chemia jest niezbędna nam do życia. Bez związków chemicznych,substancji i zachodzących między nimi reakcji, nie byłoby roślin, zwierząt, Ziemi i w tym wszystkim nie byłoby nas- LUDZI.
Dlatego też mimo, że chemia może nam się kojarzyć jedynie z kolejnym trudnym przedmiotem ścisłym, który trzeba zaliczyć, bądźmy świadomi, że bez chemii nie byłoby życia. Warto więc zauważać to co nas otacza i nauczyć się poznawać przyczyny tego co się wokół nas dzieje. 

Mam nadzieję, że po przeczytaniu moich wpisów, chemia nie będzie Wam kojarzyć się tylko z kolejną niezaliczoną kartkówką czy sprawdzianem, ale z czymś zaskakującym, czego nie jesteśmy w stanie zobaczyć, a co ciągle wokół nas się dzieje. ;)

Zacznijmy od podstaw..czyli co to jest chemia??

Chemia jest dziedziną nauki przyrodniczej, która ma za zadanie badać substancje chemiczne, ich właściwości, otrzymywanie i zastosowanie jak i zjawiska występujące w przyrodzie. Skupia ona swoją uwagę głównie na reakcjach , jakie zachodzą pomiędzy substancjami, aby móc poznać w jakich warunkach możemy przeprowadzić daną reakcję, jakiego produktu się spodziewać i czy na pewno dane substraty, które chcemy użyć, ze sobą zareagują. 

Substancje , związki chemiczne, reakcje... O czym ja mówię?? :)

Substancja chemiczna - jest to zbiór atomów lub cząsteczek, które mają stały skład jakościowy jak i ilościowy (tzn. spełniają kryterium stałości składu- o prawach chemicznych będzie w kolejnych postach :) ).

Możemy je podzielić na : 

a) proste - są to pierwiastki chemiczne np. magnez, potas, tlen itd.

b)złożone - są to związki chemiczne ( czyli połączone ze sobą co najmniej dwa różne pierwiastki) np. woda (połączenie tlenu z wodorem) , dwutlenek węgla ( połączenie tlenu z węglem )

Atom- jest podstawowym składnikiem materii. Składa się on z jądra atomowego oraz chmury elektronowej. Jest on elektrycznie obojętny [ co oznacza ze liczba naładowanych dodatnio cząstek (+) równa się liczbie naładowanych ujemnie cząstek (-) - "plusy" równają się "minusom" , zrównoważy nam się i wyjdzie ładunek obojętny]. - o dokładnej budowie atomu będzie przeznaczony osobny wpis ;)

Pierwiastek- zbiór takich samych atomów o takiej samej liczbie protonów ( czyli ładunków dodatnich) w jądrze.

np. magnez - zbiór atomów o liczbie protonów równej 12
wodór - zbiór atomów o liczbie protonów równej 1 itd..
Oczywiście każdemu znane jest, że pierwiastki zostały uporządkowane i ułożone wraz ze wzrastającą liczbą atomową i ze zmieniającymi się okresowo właściwościami w UKŁAD OKRESOWY.

Związek chemiczny - połączenie co najmniej dwóch różnych pierwiastków chemicznych i powstania między nimi wiązania chemicznego. Posiadają one charakterystyczne dla siebie właściwości fizyczne i chemiczne, np.

Tlenek siarki (IV) - SO2 - bezbarwny gaz o drażniącym, charakterystycznym zapachu, dobrze rozpuszczającym się w wodzie, o masie równej 64 g/mol, szkodliwy dla środowiska.
Tlenek węgla (IV) - CO- bezbarwny, bezwonny gaz , dobrze rozpuszczalny w wodzie, o masie równej 44 g/mol, oczywiście pożądany i nietrujący.

Widzimy : dwa różne ZWIĄZKI CHEMICZNE o różnych masach, różnych właściwościach i różnym zastosowaniu. 

I na koniec przypomnijmy sobie co to jest mieszanina:

Mieszanina- układ , polegający na zmieszaniu ze sobą dwóch lub więcej pierwiastków bądź związków chemicznych w dowolnym stosunku. np. sól z wodą bądź piasek z wodą.

Wyróżniamy:

a) mieszaniny jednorodne- czyli takie , których składników nie potrafimy wyróżnić gołym okiem, np jak słodzimy herbatę - czy po posłodzeniu jesteśmy w stanie stwierdzić jak wygląda nasz rozpuszczony cukier? , inny przykład : powietrze, które zawiera wiele gazów: azot, tlen , dwutlenek węgla i inne, czy jesteśmy w stanie wyróżnić każdy gaz z osobna? Odpowiedź brzmi : NIE. To są właśnie jednorodne mieszaniny.

b) mieszaniny niejednorodne - takie które jesteśmy w stanie wyróżnić poszczególne składniki, np. piasek z wodą, bądź zmieszanie opiłków żelaza z siarką ( opiłki będą srebrne/metaliczne a siarka żółta) , co jesteśmy w stanie zaobserwować bez problemu. 

Podsumowując:
Widzimy , że co chemiczne nie jest nam obce :) W każdej dziedzinie naszego życia jesteśmy w stanie zauważyć substancje, związki chemiczne, reakcje zachodzące wokół nas , trzeba tylko poznać istotę tego co się dzieję i nie bać się poznawania odpowiedzi na pytania dlaczego i co jest przyczyną takich zjawisk :)

W następnych wpisach będę skupiała się na rozwijaniu dokładniej konkretnych zagadnień związanych m.in. z budową atomu, układem okresowym, związkach nieorganicznych ( tlenkach, kwasach, zasadach, solach itd.) oraz na chemii organicznej (węglowodory, alkohole, kwasy karboksylowe) itp. Oczywiście nie zabraknie przykładów i zadań :) 

Zapraszam do śledzenia nowych postów.

Miłego dnia! :)







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz